16.07.2024
Imieniny: Eustachego, Mariki i Mirelli

Sport

Gmina Czarnków stara się rozbudzać wśród swoich mieszkańców potrzebę aktywności sportowej, która jest naturalną gwarancją zdrowia. Z tego powodu samorząd wspiera różne inicjatywy sportowe, zarówno promocyjnie, finansowo, jak i organizacyjnie.

Największą popularnością wśród mieszkańców cieszy się piłka nożna. W Gminie Czarnków w sposób aktywny działają cztery formalnie zawiązane kluby sportowe, które rywalizują w rozgrywkach ligowych, organizowanych w ramach Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej w Poznaniu.

 

Piłka nożna

KS Sokół Gębice to klub piłkarski o bogatym dorobku sportowym, bogatej tradycji i niezwykle ciekawej historii. Oficjalnie zespół zawiązał się w 1973 roku, choć pierwsze zaczątki integracji sportowej wśród lokalnych mieszkańców datowane są nawet na lata 60-te ubiegłego wieku. W swojej historii drużyna grywała w różnych klasach ligowych, jednak szczytowym osiągnięciem do tej pory okazała się klasa „A”. Sokół Gębice jest jedną z niewielu drużyn na tym poziomie rozgrywek piłkarskich, która może się pochwalić obcokrajowcami wśród zawodników. W rozgrywkach ligowych Sokoła Gębice przez pewien czas uczestniczyli obywatele Ukrainy, wspomagając drużynę w rozgrywkach. W 2017 roku, po 9-latach uczestniczenia w rozgrywkach sportowych klasy „B”, udało się awansować do klasy „A”. W 2019 roku odnotowano ponowny spadek do klasy „B” i do 2020 sytuacja ta nie uległa zmianie.

Wenus Jędrzejewo jest klubem sportowym, który swoje zaczątki ma już w 1948 roku. Przez wiele lat odgrywał on rolę motoru napędowego do wszelkiego rodzaju aktywności sportowej mieszkańców Jędrzejewa, organizując chociażby wiejskie zawody sportowe. Pomimo wachlarzu podejmowanych dyscyplin sportowych, piłka nożna zwłaszcza w latach 80-tych stała się najpopularniejszą z aktywności uprawianych przez mieszkańców wsi. Drużyna z Jędrzejewa awansowała wówczas do klasy „A”. Niestety w latach 90-tych nastąpił kryzys, który wykluczył drużynę z rozgrywek sportowych. Klub zawiesił swoją działalność na 18 lat, reaktywując się ponownie w 2008 roku. Zawodnicy Wenus Jędrzejewo na nowo rozpoczęli udział w rozgrywkach sportowych od klasy „B” przy Okręgowym Związku Piłki Nożnej w Pile. W kolejnym sezonie piłkarskim, zawodnicy drużyny wywalczyli awans do klasy „A”, w  której rozgrywkach klub uczestniczył do sezonu 2017 roku. Wtedy osiągnięte sukcesy sportowe, wyprowadziły zespół z Jędrzejewa do klasy okręgowej.

Błękitni Kuźnica Czarnkowska jest drużyną, która wielokrotnie udowadniała swoją wartość i pokazywała na co ją tak naprawdę stać. Przez pewien czas Błękitni Kuźnica Czarnkowska uczestniczyli w rozgrywkach sportowych „B” klasy, jednak od sezonu 2020/2021 są częścią klasy „A”. Klub sportowy realizuje szereg zadań upowszechniający aktywność sportową wśród lokalnej społeczności. W Kuźnicy Czarnkowskiej prowadzone są zajęcia treningowe dla osób zainteresowanych piłką nożną. Celem tych działań jest poprawa kondycji fizycznej członków klubu oraz poprawa ogólnej sprawności mieszkańców. Działalność klubu skupia się również na integracji mieszkańców, zarówno dzieci, młodzież, jak i dorosłych.

Gryf Zofiowo od wielu lat dumnie reprezentuje Gminę Czarnków w rozgrywkach piłki nożnej. W sezonie 2012/2013 drużyna awansowała do klasy „A”. Od tamtego czasu z powodzeniem utrzymuje korzystną pozycję w tabeli rozgrywek ligowych i nieprzerwanie bierze udział w walce o cenne punkty. Drużyna zajmuje się aktywizacją sportową wśród lokalnej społeczności, a przy tym popularyzacją i upowszechnianiem aktywnego stylu życia. Poprzez otwarte treningi kształtuje i rozbudza w młodych ludziach zamiłowanie do uprawiania sportu, a także uczy i doskonali technikę gry w piłkę nożną.

 

Gmina Czarnków stara się także wspierać inne aktywności sportowe swoich mieszkańców. Tych również jest sporo, mimo że nie odbywają się one w ramach formalnie zawiązanych zespołów, drużyn, czy instytucji.

 

Biegi

W miejscowościach Gminy Czarnków coraz częściej można zauważyć ludzi, którzy dbają o swoją kondycję fizyczną poprzez bieganie. Wielu mieszkańców uprawia ten sport indywidualnie, lecz są również tacy, który wolą biegać w towarzystwie.

Grupa Biegaczy Gminy Czarnków jest tego najlepszym przykładem. To społeczność zawiązana na facebookowej grupie, liczącej sobie ponad 100 członków. Biegacze z Gminy Czarnków korzystają z tej grupy, żeby umawiać się na wspólne treningi, relacjonować swoje osiągnięcia sportowe oraz wymieniać się wzajemnymi spostrzeżeniami. Społeczność jest w swojej dziedzinie niezwykle aktywna. Każdy nowy członek grupy może liczyć na wsparcie pozostałych.

 

Wędkarstwo

Dużą popularnością cieszy się również wędkarstwo, które znajduje swoje odzwierciedlenie w zawodach sportowych organizowanych w Gminie Czarnków niemalże każdego roku. Uczestniczą w nich lokalni miłośnicy rybołówstwa. W 2020 roku takie zawody zorganizowano w Śmieszkowie, ale lokalizacja wydarzenia bywa różna. Na wniosek organizatorów Wójt Gminy Czarnków oraz Rada Gminy Czarnków wspierają wydarzenie m.in. poprzez fundowanie nagród dla laureatów.

 

Gołębiarstwo sportowe

W Gminie Czarnków bardzo często można spotkać gołębniki, które świadczą poniekąd o popularności zamiłowania do tych niezwykłych ptaków wśród mieszkańców. Wiele osób, zamieszkujących lokalne tereny, hoduje gołębie z czystej pasji, ale niektórzy aktywnie uczestniczą w różnego rodzaju zawodach sportowych, osiągając przy tym zauważalne sukcesy. Tacy hodowcy zrzeszeni są w pilskim oddziale Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych i aktywnie działają w realizowaniu swoich zamiłowań.

 

Siatkówka plażowa

Gmina Czarnków posiada bardzo rozbudowaną infrastrukturę sportową, która służy do rekreacyjnego uprawiania siatkówki plażowej. Specjalne boiska, służące uprawianiu tego sportu zlokalizowane są m.in. w Gębicach i Zofiowie. Rokrocznie odbywają się na nich zawody sportowe, w których udział biorą mieszkańcy Gminy Czarnków, ale nie tylko!

Spośród wielu siatkarzy, uprawiających ten sport rekreacyjnie, wyróżnia się sylwetka Igora Ciemachowskiego, który ma na tym polu zauważalne osiągnięcia. W 2020 roku, grając w duecie z Adamem Substylem, zdobył czwarte miejsce na finałowym turnieju Plaża Open 2020. Gmina Czarnów wspiera działania sportowca i promuje jego osiągnięcia.