Rolnicze targi i prezentacja koni przyciągnęły tłumy

ROLNICZE TARGI I PREZENTACJA KONI PRZYCIĄGNĘŁY TŁUMY

Już tradycyjnie druga niedziela kwietnia stała się doskonałą alternatywą do rodzinnego spędzenia czasu w Czarnkowie. Jak zawsze Agro Targi zgromadziły liczne grono sprzedających, kupujących i zwiedzających. Była to już jedenasta odsłona targów, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Gospodarzami byli: starosta Tadeusz Teterus, wójt Bolesław Chwarścianek oraz burmistrz Franciszek Strugała. Komisarzem wystawy był zastępca kierownika Referatu inwestycji Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska w Gminie Czarnków Henryk Siemieniewski.

Otwarcie stoisk na Placu Targowym nastąpiło tuż po godzinie 10.00, a pierwsze godziny, napawały optymizmem. Gołym okiem można było dostrzec, że targi cieszą się dużym zainteresowaniem. Gospodarze w samo południe dokonali oficjalnego otwarcia, a następnie powitali zaproszonych gości . Od tamtej chwili sceną na Placu Wolności rządzili: Paweł Zajda oraz Jerzy Hippmann. Na Placu Targowym o dostępnych atrakcjach na bieżąco informował dyrektor MCK w Czarnkowie Jan Pertek.

W wiosennej scenerii, u progu nowego sezonu bogatą ofertę zaprezentowało ponad 100 wystawców. Oferta obejmowała nie tylko ciągniki, maszyny, narzędzia i urządzenia do produkcji zwierzęcej i roślinnej, ale również nasiona, środki ochrony roślin, nawozy, pasze i dodatki. Można było zakupić krzewy ozdobne oraz owocowe, a także kwiaty rabatowe i balkonowe oraz powszechnie nasadzane krzewy. Nie zabrakło szerokiej oferty warzyw i ziół, nasion oraz nawozów i środków ochrony roślin. Zwiedzający mieli okazję uzyskać porady na stoiskach konsultacyjnych wielu firm. Ciągniki i maszyny były oblegane, a do najpopularniejszych modeli ustawiały się kolejki. Małe dzieci, chętnie sprawdzały komfortowe kabiny.

Każdym targom towarzyszą występy na głównej scenie i tak było również 15 kwietnia. Uczestnicy mogli spędzić przyjemnie czas dzięki występom młodzieży i zespołów regionalnych z terenu powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. Wykonawcy prezentowali swój dorobek artystyczny poprzez występy taneczne oraz popisy wokalne. Gminę Czarnków w tym roku reprezentowali Kamil Januszkiewicz, Radosław Palczak oraz Jakub Palczak. Żywiołowo oklaskiwani młodzi artyści, przynieśli widzom wiele radości. Pokazali wysoki kunszt artystyczny i reprezentowali swoją gminę na bardzo wysokim poziomie. Występom artystów przysłuchiwał się wójt Gminy Czarnków Bolesław Chwarścianek.

Zgodnie z tradycją nie zabrakło również stoisk z rękodziełem, oraz smacznych wyrobów rolno-spożywczych. Na miłośników swojskiego jedzenia czekały domowe wędliny, świeży, wiejski chleb oraz miody naturalne i pitne. Jak zapewniali sprzedający wszystkie produkty przygotowane były według tradycyjnych receptur z najlepszych naturalnych surowców.

Jedną z największych atrakcji targów są organizowane na żywo konkursy. Pierwszy odbył się na Placu Wolności. Uczestnicy przygotowali mnóstwo pysznych potraw, a Jurorzy, jak co roku, mieli trudne zadanie z wyborem najlepszych smakołyków. Jury oceniało zarówno smak, wygląd potrawy, estetykę i sposób podania, ale przede wszystkim powiązanie tych elementów z historią, tradycją i zwyczajami regionu. Potrawy można było nie tylko oglądać, ale również posmakować.

Poniżej przedstawiamy listę zwycięzców
Danie główne
I miejsce - Sołectwo Zofiowo - Bitki wołowe
II miejsce - Stowarzyszenie "Zielono Mi" z Zielonowa - Zupa szczawiowa
III Grupa Odnowy Wsi Kuźniczka - Pstrąg z czystych wód wielkopolski
Deser
I miejsce - Sołectwo Sarbia-Sarbka - Powiew Świeżego Lata
II miejsce - Grupa Odnowy Wsi Kuźniczka - Ciasto Leśna Polana
III miejsce - Barbara i Krzysztof Kowal - Wielkopolska Babka Gotowana

Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs na Najpiękniejszego Konia AgroTargów 2018. Jury składające się z publiczności wybierało te najlepsze i najładniejsze by nadać im tytuły. Goście nagradzali zwierzęta i hodowców pucharami, a publiczność podczas prezentacji gromkimi brawami. Najlepiej zaprezentowała się wspaniała klacz rasy holenderskiej Baccara, której właścicielem jest Monika Kochanowska - Podskarbi. Drugie miejsce zdobyła klacz Rona - Andrzeja Kesy, a trzecie klacz Dewi, należąca do Mariana Sella. Miłośnicy tych pięknych zwierząt mogli obejrzeć podczas wystawy 15 wspaniałych koni.

W ramach jedenastej edycji Izba Rolnicza zorganizowała konkurs wiedzy rolniczej. Jest on adresowany do młodych rolników i uczniów szkół rolniczych powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. Nagrody otrzymali w tym roku: Szymon Karaś z Sierakówka, Marek Dubiał z Huty oraz Krzysztof Subsar z Huty. Chwilę później Czarnkowsko-Trzcianecka Lokalna Grupa Działania nagrodziła szesnaście najciekawszych inicjatyw Aktywnych Mieszkańców w trzech kategoriach.

Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych. Dzieci chętnie korzystały z kolejki torowej, dmuchanych zamków, trampoliny. Najczęściej jednak tłoczyły się wokół kuca czekając na swoją kolej, by dosiąść przyjaznego rumaka.

Serdecznie dziękujemy współorganizatorom XI AgroTargów 2018. Dziękujemy osobom zaangażowanym w pomoc w organizacji wydarzenia i naszym partnerom: Firmie KOMAT oraz Czarnkowsko-Trzcianeckiej Lokalnej Grupie Działania. Specjalne podziękowanie kierujemy do komisji konkursowych za pracę społeczną i poświęcony czas. Dziękujemy Wolontariuszom i Opiekunom z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego w Czarnkowie oraz wszystkim zwiedzającym.

Agnieszka Wiśniewska
Urząd Gminy Czarnków

 

 

 

Więcej zdjęć na naszym Facebooku.

https://www.facebook.com/czarnkowgmina/photos/a.2056393277967200.1073741942.1563673943905805/2056393304633864/?type=3&theater

 

 

Wszystkie aktualności Archiwum aktualności