Ogólnopolski Dzień Sołtysa w Gminie Czarnków

POŚWIĘCAJĄ SWÓJ CZAS, ANGAŻUJĄ SIĘ, ZMIENIAJĄ OTOCZENIE.

To oni są gospodarzami swoich wsi, do nich z problemami i propozycjami zgłaszają się mieszkańcy, to oni inicjują działania na rzecz swoich lokalnych społeczności, pracują 24 godziny na dobę, reprezentują interesy swoich małych ojczyzn na forum gminy, ale i angażują się w pomoc w rozwiązywaniu problemów.

Mowa o sołtysach, którzy w ostatnim tygodniu marca spotkali się w Urzędzie Gminy Czarnków z okazji Ogólnopolskiego Dnia Sołtysa. Na uroczystość przybyli również: senator RP Mieczysław Augustyn, poseł na Sejm RP Maria Małgorzata Janyska, poseł na Sejm RP Krzysztof Paszyk, przedstawiciel posła na Sejm RP Błażeja Pardy pan Piotr Szkudlarek, przewodniczący Koła Terenowego Prawa i Sprawiedliwości w Czarnkowie Czesław Czynszak. Wyjątkowe spotkanie, którego wagę podkreśliła obecność zaproszonych gości, miało miejsce w sali sesyjnej i było okazją do złożenia podziękowań lokalnym liderom, którzy na co dzień, społecznie, w imieniu mieszkańców pomagają gminie w rozwiązywaniu najpilniejszych problemów miejscowości. Spotkanie rozpoczęło się od spraw bieżących.

Każdy z sołtysów dostarcza nam kawałek tradycji, kultury, z miejsca, z którego pochodzi, dlatego w podziękowaniu za ich ciężką pracę i działania na rzecz mieszkańców gminy Czarnków zastępca wójta Monika Piotrowska odczytała list, którego autorem był wójt Gminy Czarnków Bolesław Chwarścianek.

- dziękuję Wam za Waszą pracę, aktywność, zaangażowanie na rzecz lokalnej społeczności, swoich środowisk. Praca społeczna to praca trudna i trzeba być przygotowanym często na krytykę nie tylko na wdzięczność. Znam Was i wiem, że doskonale sobie w tej pracy radzicie pomimo tych naturalnych trudności. Jeżeli z tym wszystkim sobie dajemy radę i mamy satysfakcję, że znowu zrobiliśmy coś ważnego dla środowiska, dla bliźniego to znaczy, że jesteśmy we właściwym miejscu na właściwym stanowisku. Życzę Wam dalszych sukcesów w pracy społecznej, a także Wszystkiego Najlepszego w życiu osobistym. Dziękuję Wam za wyrazy poparcia i solidarności dla mnie w związku z sytuacją w której się znalazłem, także te wyrażane na piśmie. Z wdzięcznością i zawsze z Wami. Bolesław Chwarścianek.

Kontynuując wypowiedź, zastępca wójta Monika Piotrowska, życzyła wszystkim gospodarzom wszelkiej pomyślności, spełnienia planów i zamierzeń w życiu osobistym oraz wytrwałości i zadowolenia z wypełniania obowiązków. W swoim wystąpieniu podkreśliła jak ogromne znaczenie dla rozwoju gminy i dobra jej mieszkańców ma odpowiedzialna praca sołtysa. 
- bycie sołtysem to służba. Trzeba być społecznikiem, czerpać satysfakcję z kontaktu z drugim człowiekiem i angażowania się we wspólne sprawy. Najważniejsze są dobre relacje z ludźmi, rozumienie ich potrzeb - mówiła Monika Piotrowska - zastępca wójta.

DLA CZŁOWIEKA, PODOBNIE JAK DLA PTAKA, ŚWIAT MA WIELE MIEJSC, GDZIE MOŻNA ODPOCZĄĆ, ALE GNIAZDO JEST TYLKO JEDNO" PODKREŚLAŁ AMERYKAŃSKI PISARZ OLIVER WENDEL HOLMES.

Hołdując tej tezie można więc rzec, że właśnie pomiędzy rodziną i domem, a narodem i ojczyzną jest miejsce na przestrzeń, którą nazywa się małą ojczyzną. Mając na uwadze ową myśl kolejnym etapem uroczystości było wręczenie okolicznościowych przypinek z herbem Gminy Czarnków oraz wygrawerowanym napisem ,,Moja Mała Ojczyzna". Podziękowania oraz kwiaty zostały Sołtysom wręczone przez wszystkich dostojnych gości - przedstawicieli Narodu, których miłe słowa kierowane były bezpośrednio do każdego z sołtysów.

Po części oficjalnej przyszedł czas na okolicznościowy tort, którego wspólna fotografia na jego powierzchni wywołała piękne wspomnienia minionego czasu. Zwieńczeniem tego popołudnia były miłe rozmowy.

 

Urząd Gminy Czarnków

Agnieszka Wiśniewska

 

Wszystkie aktualności Archiwum aktualności