16.07.2024
Imieniny: Eustachego, Mariki i Mirelli

Gminne Obchody Święta Niepodległości

11 listopada to dzień szczególny dla wszystkich Polaków, bowiem obchodzimy święto odzyskania przez Polskę niepodległość. W wielu miastach oraz wsiach organizowane są lokalne wydarzenia mające na celu upamiętnienie bohaterów, tych znanych i nieznanych, którzy przelali krew oraz reprezentowali polskie interesy poprzez odpowiednią dyplomację wśród państw, gdzie mogli zyskać przychylność, aby Polska powróciła na mapy Europy i świata. Nie inaczej było w Gminie Czarnków podczas Gminnych Obchodów Święta Niepodległości, gdzie od rana rozpoczęło się świętowanie w miejscowościach należących do gminy.

Już 10 listopada odbyła się uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny w parafii pw. Św. Andrzeja Boboli w Gębicach oraz złożenie wiązanek kwiatów pod obeliskiem „W 100 rocznicę Powstańcom Wielkopolskim związanym z Gębicami” w Gębicach oraz została zorganizowana akademia pn. „Droga do Wolności”.

Dzień później zostały złożone wiązanki kwiatów pod obeliskami w Sarbi i Śmieszkowie, a o 11:45 na Placu Wolności w Czarnkowie odśpiewano wspólnie hymn i inne pieśni patriotyczne, by później udać się do kościoła pw. św. Marii Magdaleny w Czarnkowie w celu uroczystej Mszy świętej w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych, Chóru Harmonia i Czarnkowskiej Orkiestry Dętej.

Po Mszy św. został złożony hołd i wiązanki kwiatów z udziałem Zespołu Trębaczy Myśliwskich Zespołu Szkół Leśnych w Goraju pod obeliskiem poświęconym Powstańcom Wielkopolskim w Walkowicach.

Ostatnim akcentem tego dnia było wspólne świętowanie w ramach przygotowanego programu artystycznego pn. „Razem dla Polski” przez harcerzy, a dokładnie Środowisko Harcerskie „Nomada” we współpracy z Gminą Czarnków oraz Centrum Usług Społecznych Gminie Czarnków. W ramach tego wydarzenia zostały zaangażowane liczne stowarzyszenia, czy organizacje, takie jak: Harcerstwo, OSP, KGW, przedszkola. Przede wszystkim był to czas, gdzie mogliśmy spotkać i poczuć się wspólnotą. Na samym początku Wójt Gminy Czarnków Bolesław Chwarścianek oraz Zastępca Wójta Gminy Czarnków Monika Piotrowska przywitali zaproszonych gości oraz mieszkańców, aby po krótkim występie w wykonaniu Agaty Kuleszy wygłosić swoje przemówienia. Podkreślano w nich szacunek oraz współpracę zamiast tworzenia podziałów dzielących Polaków. Następnie rozpoczął się program artystyczny w wykonaniu harcerzy, którzy przenieśli publiczność w okres Polski, kiedy nie istniała na mapie świata pokazując jej ciężką drogę do uzyskania w pełni suwerenności w 1989 roku. Przed rozpoczęciem pierwszego konkursu zorganizowanego dla Kół Gospodyń Wiejskich, czas urozmaiciła Aleksandra Maćkowiak, która wykonała 2 utwory z wykorzystaniem gry na skrzypcach. W konkursie „Z miłości do rogala” wzięło udział 7 KGW (KGW Romanowo Dolne, KGW Romanowo Górne, KGW Walkowice, KGW Sarbka-Sarbia, KGW Gajewo, KGW w Jędrzejewie, KGW w Kuźnicy Czarnkowskiej „Bystre znad Rudnicy”).

Ich zadaniem było przygotowanie rogali oraz zaprezentowanie ich podczas ww. wydarzenia. Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim, którzy podjęli się uczestnictwa w tym konkursie. Po zakończeniu pierwszego konkursu przenieśliśmy się do wysłuchania duetu Adagio, w skład którego wchodzą Tomek Czarnecki oraz Katarzyna Dunajska. Po ich niesamowitym wykonaniu pieśni patriotycznych rozpoczęliśmy drugi konkurs. Tym razem skierowany do najmłodszych z naszej gminy przedszkolaków. Konkurs „Z miłości do Niepodległości” polegał na wykonaniu pieśni patriotycznej przez grupy złożone od 3 do 15 osób. W konkursie wzięło udział 5 przedszkoli (Publiczne Przedszkole w Gębicach – grupa „Żabki”, Publiczne Przedszkole w Gębicach, odział w Brzeźnie – grupa „Sowy”, Publiczne Przedszkole w Kuźnicy Czarnkowskiej – grupa „Motylki”, Publiczne Przedszkole w Romanowie Dolnym – grupa „Jagódki” i „Zajączki”, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Śmieszkowie, Publiczne Przedszkole w Śmieszkowie – grupa „Jeżyki”). Dziękujemy za zaangażowanie i gratulujemy zwycięzcom. Po ich występie oraz Magdaleny Sobotki doszło do ogłoszenia wyników i wręczenia nagród w dwóch ww. konkursach przez przedstawicieli Gminy Czarnków, Centrum Usług Społecznych w Gminie Czarnków wraz z komisją konkursową. Niestety ten wspólny czas świętowanie musiał dobiec ku końcowi, dlatego Zastępca Wójta Gminy Czarnków Monika Piotrowska podziękowała organizatorom za zorganizowanie tego wydarzenia, wszystkim innym którzy przyczynili się do urozmaicenia tego dnia, a szczególnie mieszkańcom, którzy wzięli udział w tym koncercie.

Dawid Malinowski

harcerz ze środowiska harcerskiego "Nomada" w Romanowie Dolnym

 

Wszystkie aktualności Archiwum aktualności