20.04.2024
Imieniny: Agnieszki, Amalii i Czecha

105. Rocznica wyzwolenia Walkowic podczas Powstania Wielkopolskiego. 13.02.1919 PAMIĘTAMY!

105. ROCZNICA WYZWOLENIA WALKOWIC PODCZAS POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO

 

13.02.1919 PAMIĘTAMY!

 

"ODDALIŚCIE OJCZYŹNIE ŻYCIE, 

POLSKIEJ ZIEMI KREW, 

NARODOWI SERCE,

BOGU DUSZĘ"

 

 

Piękne i wzruszające słowa umieszczone na tablicy pamiątkowej pomnika ufundowanego przed laty w hołdzie Powstańcom Wielkopolskim, synom tej ziemi wołają wręcz krzyczą do nas abyśmy pamiętali, abyśmy tą pamięć przekazywali następnym pokoleniom, abyśmy z szacunkiem czcili bohaterów tamtych czasów w myśl zawołania często umieszczanego na sztandarach ,,Bóg Honor i Ojczyzna".

 W 100. rocznicę, podczas swojego przemówienia, świętej pamięci prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego Koło w Czarnkowie podkreślał, że wszyscy jesteśmy winni powstańcom pamięć i szacunek za ich walkę, heroizm o niepodległość Wielkopolski oraz przedstawił historyczny opis wydarzeń.

"Rozkazem Dowódcy Głównego Powstania Wielkopolskiego majora Stanisława Taczaka ustanowiono IV Okręg Wojskowy obejmujący: Chodzież, Czarnków, Wieleń, Skwierzynę, Międzychód, Szamotuły i Oborniki. Dowódcą został ppor. Zdzisław Orłowski. W Powiecie Czarnkowsko-Trzcianeckim i Wieleńskim na rubieży Noteci wojska niemieckie obsadziły wszystkie przeprawy oraz mosty na Noteci. W Wielkopolsce Powstanie już trwało. 5 stycznia 1919 roku Niemcy zajęli Czarnków, który trzy dni później został wyzwolony. W dniach od 5 lutego do 7 lutego na linii Rosko-Wieleń trwały zacięte walki. Niemcy zostali wyparci za Noteć. 13 lutego między godziną 4, a 5 rano 3 kompanie niemieckie przekroczyły śluzę nr 13 na Noteci pod Walkowicami i uderzyły na Romanowo z myślą ponownego zaatakowania Czarnkowa. W międzyczasie z Czarnkowa przybył Batalion Czarnkowskich Powstańców. Po ataku Niemcy zaszyli się w rejonie Walkowic. Powstańcy z Czarnkowa, Szamotuł, i Obornik zaatakowali Walkowice z kilku stron i wyparli Niemców za Noteć. Walki pod Romanowem i Walkowicami to jedna z ostatnich działań w Powstaniu Wielkopolskim. Wielkopolanie po 123 latach niewoli zdołali obronić tradycje narodową, język i wiarę katolicką."

Piękne i wzruszające słowa umieszczone na tablicy pamiątkowej pomnika ufundowanego przed laty w hołdzie Powstańcom Wielkopolskim, synom tej ziemi wołają wręcz krzyczą do nas abyśmy pamiętali, abyśmy tą pamięć przekazywali następnym pokoleniom, abyśmy z szacunkiem czcili bohaterów tamtych czasów w myśl zawołania często umieszczanego na sztandarach ,,Bóg Honor i Ojczyzna". 

9 lutego 2024 r. w Walkowicach oddano hołd poległym. Uroczystość zgromadziła przedstawicieli Gminy Czarnków, radnych, sołtysów, delegacje ze szkół, przedszkoli, jednostek organizacyjnych, strażaków, poczty sztandarowe, rodziny poległych oraz mieszkańców. Obchody uatrakcyjnili programem artystycznym uczniowie Szkoły Podstawowej w Romanowie Dolnym im. 67 Pułku Piechoty. W okolicznym przemówieniu Wójt Gminy Czarnków przypomniał, że pamięć to najlepszy prezent, jaki możemy dać od siebie dla Polski. Ważne jest, aby kierować się w życiu takimi zasadami, jakimi kierowali się nasi przodkowie, którzy walczyli o niezależność i spokój, Wójt podkreślał również znaczenie naszego terenu Czarnkowa, Romanowa, Walkowic i Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego, z którego sporo mieszkańców walczyło w obronie ojczyzny, „zebraliśmy się tu, po to aby o tym pamiętać, przypominać i oddać hołd tym wszystkim, którzy polegli. Chwała bohaterom!”.
 Następnie przybyłe delegacje złożyły pod pomnikiem hołd oraz wiązanki kwiatów. Wspólnie odśpiewano hymn państwowy i Rotę. 

Po zakończonych uroczystościach dyrektor Szkoły Podstawowej im. 67 Pułku Piechoty w Romanowie Dolnym Róża Wesołek zaprosiła zgromadzonych na poczęstunek do kierowanej przez siebie placówki, gdzie odbywały się obchody Dnia Patrona. Obchody miały charakter wojskowy, a klasy pod czujnym okiem komisji oceniającej musiały się zmierzyć w konkursie z takimi wyzwaniami jak musztra, zaopatrywanie ran, pieśni czy sprawność wojskowa


W 105. Rocznicę wyzwolenia Walkowic podczas Powstania Wielkopolskiego o godzinie 11.00 w Kaplicy pw. Krzyża Świętego w Walkowicach odbyła się Msza Święta w intencji powstańców. Po Eucharystii złożono hołd oraz znicze przy grobach uczestników Powstania Wielkopolskiego.  

 

Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w gminnych uroczystościach. 
 

Wszystkie aktualności Archiwum aktualności