Dzisiaj jest Środa, 20.03.2019, Imieniny Joachima, Kiry, Maurycego
A A A Mapa strony ico

Brak wtyczki flash. Pobierz wtyczkę.

Get Adobe Flash player

Spadły gwiazdy, zgasł Księżyc w Gębicach

Kilometry nie mają znaczenia, kiedy na niebie odbywa się ciekawe widowisko. Takie wrażenie można było odnieść podczas Gminnej Nocy Spadających Gwiazd w Gminie Czarnków, na której pojawili się uczestnicy nawet z okolic Łodzi!

W piątek, 27 lipca na terenie przy sali wiejskiej w Gębicach spotkali się entuzjaści zjawisk astronomicznych. Choć czekały na nich przygotowane już teleskopy, to nie zabrakło osób, które na wydarzenie przybyły z własnym sprzętem optycznym. Gminna Noc Spadających Gwiazd rozpoczęła się przemówieniem Wójta Gminy Czarnków - Bolesława Chwarścianka, który przywitał wszystkich zgromadzonych gości i zaprosił do wspólnych obserwacji.

W trakcie wydarzenia do dyspozycji uczestników były teleskopy różnego rodzaju - od tradycyjnych refraktorów po reflektory, czy nawet lornetki. Ich obsługą zajmowali się Mariusz Grzegorek, Jacek Kwiatkowski, Rozalia Sanocka oraz członkowie Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii z Poznania, a więc Krzysztof Klimorowski, Jakub Wesołek i Krzysztof Rzyski.

Za część merytoryczną spotkania odpowiedzialny był Sławomir Matz - założyciel projektu Gwiazdy w dłoniach i pomysłodawca wydarzenia, który dzielił się swoją wiedzą astronomiczną i objaśniał trwające zjawiska. Tych w trakcie Gminnej Nocy Spadających Gwiazd było wiele - od najdłuższego w XXI wieku całkowitego zaćmienia Księżyca, przez opozycję Marsa, aktywność roju Perseidów i południowych delta Akwarydów, aż po przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i rozbłyski satelitów Iridium.

Choć pogoda do samego końca trzymała w niepewności to frekwencja w trakcie imprezy była zaskakująca. W kulminacyjnym momencie wydarzenia przez teren obok sali wiejskiej w Gębicach przewinęło się prawie 300 osób zainteresowanych nocnym niebem. Wśród nich znaleźli się także ludzie, którzy na wydarzenie przybyli spoza Wielkopolski - rekordziści przyjechali z okolic Łodzi.

Sławomir Matz
Urząd Gminy Czarnków

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej informacji o Gminnej Nocy Spadających Gwiazd uzyskać można mailowo pod adresem slawomir.matz@ugczarnkow.pl lub telefonicznie, dzwoniąc pod numer telefonu (67) 255 22 27 wew. 11. Wydarzenie można znaleźć także na Facebooku pod hasłem „Gminna Noc Spadających Gwiazd i całkowite zaćmienie Księżyca” lub po zeskanowaniu załączonego kodu QR.

  

 

efs prow ryby unia