Dzisiaj jest Wtorek, 19.03.2019, Imieniny Aleksandryny, Józefa, Nicety
A A A Mapa strony ico

Brak wtyczki flash. Pobierz wtyczkę.

Get Adobe Flash player

O rolnikach pięknie powiedział Papież Jan Paweł II - „Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom które z trudnej ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić”. W rolnictwie, gdzie tak wiele zależy od warunków atmosferycznych, każdy rok jest inny, ale każdy wymaga ciężkiej pracy, nieustannej troski i zapobiegliwości, by ziemia wydała jak najlepsze plony.

PIĘKNE, KOLOROWE WIEŃCE, MODLITWA, STROJE LUDOWE, CHLEB I MUZYKA - TAK MOŻNA PODSUMOWAĆ DOŻYNKI GMINNE, KTÓRE ODBYŁY SIĘ 2 WRZEŚNIA 2018 r. W MIKOŁAJEWIE.

Na obchody tego najważniejszego rolniczego święta przybyli przedstawiciele władz samorządowych, zaproszeni goście, reprezentanci gminnych sołectw i okolicznych miejscowości. Mieszkańcy zadbali, aby miejscowość została wspaniale udekorowana i z otwartymi ramionami witali przybyłych.

PŁYNĘŁY PODZIĘKOWANIA, ŻYCZENIA I WYRÓŻNIENIA.

Ze względu na bogatą tradycję rolniczą naszej gminy dzień dożynek jest bardzo szczególny i wyniosły. Dożynkową uroczystość rozpoczęła polowa Msza Święta, którą celebrował proboszcz parafii w Gulczu – Andrzej Drobiński. Poświęcił przyniesione wieńce dożynkowe oraz chleby z tegorocznych ziaren zbóż. Gości w imieniu wójta Bolesława Chwarścianka, oraz przewodniczącego Rady Gminy Czarnków Janusza Wielgosza witali: zastępca wójta Monika Piotrowska, sołtys wsi Mikołajewo Tomasz Kaźmierek, radny Gminy Czarnków Jan Majewski. Otwarcia uroczystości dożynkowej dokonał wójt, który dziękował rolnikom za tegoroczny trud i wysiłek przy zbiorach życząc zdrowia, pomyślności, oraz dostatku. FUNKCJĘ STAROSTÓW PEŁNILI PANI IWONA MANTAJ ORAZ PAN PRZEMYSŁAW GRZYL, którzy przekazali piękny bochen chleba – symbol niedawno zakończonych żniw – na ręce wójta Gminy Czarnków i przewodniczącego Rady Gminy Czarnków, aby dzielili go sprawiedliwie wśród mieszkańców. Później zgodnie z tradycją, podzielono się chlebem z licznie zgromadzoną publicznością.

Występy artystyczne rozpoczął tradycyjny obrzęd dożynkowy w wykonaniu zespołu ,,Rożanie”. Było niezwykle kolorowo, żywiołowo i ludowo. Młodzi aktorzy ubrani w stroje ludowe zaprezentowali się w scence związanej z czasem żniw i dożynek, oraz wspaniałych tańcach. W dalszej części programu przypominano dawne tradycje dożynkowe jak wniesienie i obtańczenie wieńca, wniesienie chleba, przekazanie chleba gospodarzowi. A wszystko spięte zostało klamrą pięknego poloneza w wykonanie zaproszonych do tańca gości. Z pewnością była to niepowtarzalna okazja do zapoznania się i przypomnienia sobie jak to dawniej na wsiach bywało. Potem rozpoczęła się biesiada dożynkowa przy stołach.

Podczas Gminnych Dożynek wójt Bolesław Chwarścianek wraz z przewodniczącym Rady Januszem Wielgoszem wręczył odznaki „Zasłużony dla rolnictwa”„ przyznawane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dla zasłużonych rolników z terenu naszej gminy. Odznaki odebrali pan Adam Warnke z Gajewa, oraz pan Tomasz Kaźmierek z Mikołajewa. Przyznano także specjalne wyróżnienia dla tych rolników, którzy osiągają m.in. wysokie plony oraz przyczyniają się do rozwoju rolnictwa w Gminie Czarnków. Wyróżnienie odebrali: pan Krzysztof Szymkowiak z Ciszkowa, oraz pan Krzysztof Koprowski z Huty. Jak co roku zorganizowane zostały konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. W tym roku wystawiono 5 artystycznych, zrobionych ze zboża budowli. Komisja po zsumowaniu punktów cząstkowych przyznawanych przez oceniających oznajmiła, iż kolejno miejsca w konkursie zajęli: 1. Śmieszkowo. 2. Zofiowo. 3. Jędrzejewo. Wyróżnienia otrzymało: Mikołajewo i Kuźnica Czarnkowska. Nagrody wręczali: wójt Gminy Czarnków Bolesław Chwarcianek, członek Zarządu Banku Spółdzielczego w Czarnkowie Anna Gadzińska, przedstawiciel Przedsiębiorstwa Wielobranżowego Inter-Vax Waldemar Jantz. Podczas dożynek wręczono odznaczenia „Order Serca Matkom Wsi”, który jest zaszczytnym wyróżnieniem dla kobiet, żyjących na wsi, które z ogromnym poświęceniem wychowywały dzieci, prowadząc jednocześnie gospodarstwa rolne. Ten wyjątkowy order – w obecności szerokiej widowni otrzymały: Pani Bogumiła Małecka z Marunowa, Pani Maria Bukowska z Marunowa, Pani Urszula Just z Romanowa Górnego, oraz mieszkanki Mikołajewa: Pani Katarzyna Rybarczyk, Pani Bernadeta Kordy, Pani Zofia Rzysko. Zaszczytne odznaczenia wręczał w towarzystwie wójta Gminy Czarnków wiceprezes Regionalnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych Julian Graś.

W czasie radosnej biesiady dożynkowej publiczność bawiła się przy występach zespołów: Kuźniczanie, Guleckie Szprychy, duetu muzycznego Radosław Palczak i Jakub Palczak. W dalszej części wystąpili: Pola Handschke, Zuzanna Mąka, Martyna Leśniewska, Julia Dunal, Laura Handschke, Agata Korzeniewska, Natalia Nowotna, Agata Kulesza, Karolina  Maćkowiak, Zuzanna Graj oraz Sebastian Pawlaczyk. Wieczorem wszystkich zebranych rozbawił występ Kabaretu Weźrzesz. Po nich, znane i lubiane przeboje, zaprezentował zespół Układ i to on, bawił wszystkich podczas biesiady, która trwała do późnych godzin nocnych.

W międzyczasie wręczono wyróżnienia wsiom, zagrodom rolniczym i zagrodom nierolniczym. W kategorii wieś przyznano trzy nagrody dla następujących wsi: Mikołajewo, Brzeźno, Góra-Pianówka. W kategorii zagroda rolnicza przyznano 4 nagrody i 4 wyróżnienia. Nagrodę w tej kategorii otrzymali: Państwo Elżbieta i Kazimierz Robak z Huty, Państwo Monika i Paweł Sobczyńscy z Jędrzejewa, Pan Łukasz Graś z Mikołajewa, Państwo Aniela i Andrzej Jany z Walkowic. Wyróżnienie natomiast odebrali: Pan Marek Dubiał z Huty, Pan Krzysztof Koprowski z Huty, Państwo Bernadeta i Leszek Kordy z Mikołajewa, Pani Małgorzata Radomska z Mikołajewa. W kategorii ,,zagroda nierolnicza”, przyznano aż 16 nagród oraz 12 wyróżnień. Nagrody odebrali: Państwo Małgorzata i Wiktor Skibiccy z Brzeźna, Państwo Krystyna i Czesław Pietrucha, Państwo Wiesława i Krzysztof Korzeniewscy z Huty, Państwo Honorata i Henryk Jorka z Huty, Państwo Beata i Radosław Lisek z Jędrzejewa, Państwo Małgorzata i Jacek Szafińscy z Kuźnicy Czarnkowskiej, Pani Agnieszka Ciesielska z Kuźnicy Czarnkowskiej, Państwo Leokadia i Marcin Brzeźniak z Kużnicy Czarnkowskiej, Państwo Gabriela i Mateusz Kosiccy z Mikołajewa, Państwo Katarzyna i Bogdan Rybarczyk z Mikołajewa, Państwo Stefania i Henryk Ewald z Romanowa Dolnego, Państwo Milena i Robert Leśniewscy z Romanowa Dolnego, Państwo Magdalena i Maciej Kornobis ze Śmieszkowa, Państwo Małgorzata i Michał Benrot z Zofiowa, Państwo Dorota i Stefan Mikuś z Zofiowa, Państwo Hanna i Grzegorz Dolni z Zofiowa. Wyróżnienia otrzymali: Państwo Beata i Piotr Mazurkiewicz z Brzeźna, Państwo Ewa i Mateusz Pawlak z Ciszkowa, Pani Anna Dominikowska z Gajewa, Pani Anna Kluza, Państwo Halina i Tadeusz Wolscy z Jędrzejewa, Państwo Urszula i Andrzej Ostrowscy z Jędrzejewa, Państwo Celina i Marcin Nowak z Jędrzejewa, Państwo Ewa i Piotr Michalak z Kuźnicy Czarnkowskiej, Państwo Alicja i Władysław Bolczyk z Mikołajewa, Państwo Kinga i Rafał Tatatynowicz z Romanowa Dolnego, Państwo Sylwia i Marcin Rydzy ze Śmieszkowa, Pani Sabina Ciesiółka z Walkowic.

Wójt Gminy Czarnków wraz z organizatorami tegorocznych dożynek składają serdeczne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w pomoc w przygotowaniu uroczystości, mieszkańcom Mikołajewa, oraz sponsorom tegorocznych dożynek.

Tak jak i w ubiegłych latach mogliśmy liczyć na życzliwość wielu firm. W organizacji Dożynek wsparli nas: Firma STEICO, BS CZARNKÓW, METROLOG, KOMAT, KRUSZGEO, DORA METAL, INTER-VAX, NADLEŚNICTWO SARBIA. Dziękujemy za wykonanie przepięknych zdjęć Calla Photographie (Klaudia Kubis).


Urząd Gminy Czarnków
Agnieszka Wiśniewskaefs prow ryby unia