Dzisiaj jest Wtorek, 22.05.2018, Imieniny Emila, Neleny, Romy
A A A Mapa strony ico

Brak wtyczki flash. Pobierz wtyczkę.

Get Adobe Flash player

Drugi kwietniowy weekend spędzony w Czarnkowie, przy sprzyjającej aurze, był owocny zarówno dla rolników, hodowców i producentów. AgroTargi to też miejsce spotkań z parlamentarzystami, organizacjami społecznymi, władzą samorządową i rządową, jak również możliwość zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami technicznymi i technologicznymi, które znajdują zastosowanie w praktyce rolniczej i w hodowli.

Promocja rolnictwa i prezentacja jego potencjału oraz przedstawienie sztuki kulinarnej jako cząstki kultury praktykowanej dawniej w naszym regionie to główne cele organizacji X już wystawy.

Inicjatywa targowa dedykowana jest branży rolniczej i stanowi okazję do spotkań, a także do wymiany doświadczeń. Targi są wydarzeniem chętnie odwiedzanym przez całe rodziny, dla których wizyta stanowi okazję do zapoznania się z szeroką ofertą poszczególnych stanowisk.

Wzorem lat poprzednich AgroTargi odbyły się w dwóch miejscach. Na placu Wolności umiejscowione zostały stoiska promocyjne miast i gmin z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego, a na Placu Targowym prezentowane były maszyny rolnicze.

Oficjalne otwarcie stoisk na Placu Targowym nastąpiło tuż po godzinie 10.00. Oferta wystawców obejmowała nie tylko ciągniki, maszyny, narzędzia i urządzenia do produkcji zwierzęcej i roślinnej, ale również nasiona, środki ochrony roślin, nawozy, pasze i dodatki. Zwiedzający mieli okazję uzyskać porady na stoiskach konsultacyjnych wielu firm.

Tuż przed południem z Placu Targowego wyruszył Korowód Palmowy na czele z Czarnkowską Orkiestrą, a od godziny 12.00 życiem zaczęła tętnić scena na placu Wolności. Najpierw ożywił ją występ złotowskiej kapeli „No to cyk. a potem koncert Orkiestry Dętej Miejskiego Centrum Kultury w Czarnkowie pod batutą Tadeusza Kurzaca. Organizatorzy Agro Targów: starosta Tadeusz Teterus, wójt Bolesław Chwarścianek oraz burmistrz Czarnkowa Franciszek Strugała dokonali oficjalnego otwarcia, a następnie powitali zaproszonych gości . Od tamtej chwili sceną rządził już Paweł Zajda, który na bieżąco informował o dostępnych atrakcjach. W tym samym czasie na Placu Targowym miał miejsce konkurs cieliczek, który bez wątpienia okazał się główną atrakcją tegorocznych AgroTargów. Humory dopisywały i dzieci z ogromnym zaangażowaniem prezentowały cieliczki. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem i przyciągnął wielu widzów. Dyrektor Miejskiego Domu Kultury Jan Pertek. dokonał starań, by wszyscy czuli się najlepiej.

Na Placu Wolności nie brakło atrakcji muzycznych w wykonaniu artystów lokalnych. Na scenie przedstawiały się gminy z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. Wykonawcy prezentowali swój dorobek artystyczny poprzez występy taneczne oraz popisy wokalne. Gminę Czarnków w tym roku reprezentowali: Grupa Taneczna z Przedszkola w Hucie, Grupa Taneczna Arka Dance z Brzeźna, Kamil Januszkiewicz z Kuźnicy Czarnkowskiej, Agata Golon z Zofiowa, a także dziewczynki, które przyjęły od pana Pawła Zajdy rolę konferansjera i zapowiadały naszych występujących: Anna Baranowska, Wiktoria Soszyńska, Martyna Pertek i Zuzanna Graj. Otwarcia dokonał pan Paweł Strawa, który zagrał sygnał myśliwski i zaprosił do prezentacji.

Sztuka kulinarna jest cząstką kultury naszego regionu. Kunszt w całej okazałości zaprezentowały panie, które uczestniczyły w konkursie ,,Najsmaczniejsza potrawa regionalna" i swoim zaangażowaniem przyczyniły się do promocji Kół Gospodyń Wiejskich, które reprezentowały. Potrawy były przepyszne i niezwykle efektownie wyeksponowane. Komisja Konkursowa powołana przez wójta Gminy Czarnków Bolesława Chwarścianka w składzie: Anna Fręś, Monika Piotrowska, Joanna Sowa, Agnieszka Halama, Wioleta Wiśniewska, dokonała rozstrzygnięcia konkursu kulinarnego i zgodnie z regulaminem wyłoniła laureatów. Sołectwo Zofiowo sięgnęło po pierwsze miejsce w kategorii danie główne za wyśmienite zrazy wołowe, które podbiły kubki smakowe komisji. Karuzela smaków w tradycyjnym brzmieniu nie ułatwiała zadania oceniającym lecz po długich naradach ostatecznie zadecydowano, że drugie miejsce otrzyma Koło Gospodyń Wiejskich z Wrzeszczyny. Trzecie miejsce natomiast w tym roku przypadło Sołectwu Krawczyn, które zaprezentowało sztandarowe danie kuchni poznańskiej. Oszczędne, ale doskonałe w swej prostocie pyry spod pierzyny, zapewniły sobie najniższy stopień podium. Jury postanowiło przyznać również trzy nagrody w kategorii deser. Pierwsze miejsce zajęła babka z korbola, którą przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich w Rosku. Drugą nagrodę otrzymało wspaniałe ciasto babci Rózi od sołectwa Sarbia-Sarbka, które okazało się rozkoszą dla zmysłów i pokusą nie tylko dla jury. Trzecie miejsce wywalczyły pączki wykonane przez sołectwo Zofiowo.

Dziękujemy wszystkim UCZESTNIKOM za aktywność i uśmiech. Do smacznego zobaczenia w kolejnej edycji !

W ramach dziesiątej edycji „ Agro-Targów" w Czarnkowie, Izba Rolnicza zorganizowała konkurs wiedzy rolniczej. Jest on adresowany do młodych rolników i uczniów szkół rolniczych powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego. Nagrody otrzymali: Łukasz Holak z Sarbi, Jakuba Gorączka z Gulcza oraz Łukasza Tecława z Kamionki. Najlepszymi rolnikami w woj. wielkopolskim okrzyknięci zostali: Małgorzata i Andrzej Wiśniewscy z Goraju.

Zwycięzcami konkursu ,,Aktywni Mieszkańcy" w kategorii "Turystyka, rekreacja i promocja" są: Grupa nieformalna ,,Jedność", Przyjaciele Nowaka, Klub Sportowy TSD Sport, Fundacja "Polem, Lasem ..." i Vagabundus. W kategorii "Kultywowanie dziedzictwa Lokalnego" Lokalna Grupa Działania nagrodziła: Radę Sołecką wsi Rychlik, Stowarzyszenie na Rzecz Odnowy Wsi Zielonowo "Społeczni Zielonowo", "Aktywne Zosienki", Grupa rewitalizacji Przedszkola z Romanowa Górnego, Aktywni" z Łokacz Wielki. Do grona zwycięzców dołączyli także: Grupa Inicjatyw Twórczych MDK, Stowarzyszenie "Bezpieczny Port", , Przyjaciele WTZ, Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej "Rabarbar", Coolturalny Kruteczek, Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Wsi ,,My Gulcz", którzy również odebrali nagrody z rąk zastępcy prezesa Czarnkowsko - Trzcianeckiej Lokalnej Grupy Działania Anny Fręś.

84 palmy w czterech kategoriach rywalizowały w tym roku o miano tej najpiękniejszej. Jury miało trudne zadanie. Ostatecznie za najlepsze w poszczególnych kategoriach uznano z gminy Czarnków palmy wykonane przez: Arkadiusza Kamińskiego z Sarbi, Bibliotekę w Kuźnicy Czarnkowskiej , Szymona Drewnowskiego z Romanowa, Darię Jagiełka z Kuźnicy Czarnkowskiej, Warsztaty Terapii Zajęciowej Gębice i Zespół Szkół Specjalnych Gębice oraz Wiktoria Olesiuk z Sarbi.

 

Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili X edycję wystawy Aro Targi 2017. 

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia!

 

Agnieszka Wiśniewska  

efs prow ryby unia