Dzisiaj jest Poniedziałek, 25.06.2018, Imieniny Łucji, Witolda, Wilhelma
A A A Mapa strony ico

Brak wtyczki flash. Pobierz wtyczkę.

Get Adobe Flash player

100 - lecie coraz bliżej

 

Choć do setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego jeszcze trochę czasu zostało, przygotowania trwają. 27 stycznia Honorowy Komitet Obchodów 100 - lecia Powstania Wielkopolskiego wydał akt założycielski powołujący Komitet Społeczny Obchodów 100 - lecia Powstania Wielkopolskiego w powiecie czarnkowsko - trzcianeckim. Założone zostało również konto w Banku Spółdzielczym w Czarnkowie.

 

W skład komitetu społecznego weszli Tadeusz Stachowski, prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918- 1919 koło w Czarnkowie, Tadeusz Teterus, starosta czarnkowsko - trzcianecki, Elżbieta Gajda, kustosz Muzeum Ziemi Czarnkowskiej, i Piotr Szlanga, prezes Towarzystwa Miłośników  Historii Miasta Czarnkowa. Głównym zadaniem komitetu jest przeprowadzenie zbiórki publicznej w celu realizacji przedsięwzięć związanych z uczczeniem setnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego na terenie powiatu czarnkowsko - trzcianeckiego.

 

- W tym celu założyliśmy specjalne konto w Banku Spółdzielczym w Czarnkowie, na które można wpłacać pieniądze. Chcemy godnie uczcić 100 - lecie Powstania Wielkopolskiego, przygotowujemy się do tego bardzo intensywnie. Liczymy również na wsparcie ze strony mieszkańców powiatu - mówi Tadeusz Teterus, starosta czarnkowsko - trzcianecki.

 

Każdy z nas, mieszkańców powiatu, może wesprzeć obchody setnej rocznicy, wpłacając pieniądze na konto nr 67 8951 0009 0015 0486 2000 0010 w Banku Spółdzielczym

w Czarnkowie. Komitet planuje rozbudowę pomnika na Placu Wolności w Czarnkowie, wydzielenie kwatery poległych powstańców na cmentarzu parafialnym w Czarnkowie, ufundowanie tablicy pamiątkowej poświęconej Stanisławowi Putzowi, pierwszemu poległemu powstańcowi podczas walk na terenie Czarnkowa. Powstaną również mural ukazujący sceny z powstania oraz wydawnictwo poświęcone Powstaniu Wielkopolskiego (z materiałów zebranych podczas kwerendy). Ponadto komitet planuje zinwentaryzowanie mogił powstańców na terenie powiatu czarnkowsko - trzcianeckiego i ich oznakowanie. 

 

Zwracamy się do Państwa z prośbą o udostępnienie zdjęć z okresu Powstania Wielkopolskiego. Materiały można przekazywać do wydziału promocji, ochrony zdrowia i spraw społecznych w Starostwie Powiatowym w Czarnkowie. Uwaga! wykorzystamy tylko te materiały, które będą przekazane wraz z prawami autorskimi do publikacji okolicznościowej.

 

Projekt pomnika, który ma stanąć na Placu Wolności w Czarnkowie został przygotowany przez Józefa Nowickiego, czarnkowianina mieszkającego w Poznaniu. Wystawę przygotowaną przez artystę, wraz z makietą pomnika, wciąż można zobaczyć w holu Starostwa Powiatowego w Czarnkowie.

Liczymy na Państwa wsparcie.

 

 

 

 

efs prow ryby unia